Projekty edukacyjne

W dniu 27 maja 2013r. w naszej szkole odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych realizowanych pod wspólnych tytułem "Jabłko jako ciało fizyczne, bryła i owoc".
Projekt przygotowali uczniowie klas drugich. Efekty swoich działań zaprezentowali uczniom, rodzicom i nauczycielom:

• godzina 11.00 prezentacja na forum szkoły,
  • godzina 17.00 prezentacja dla Rady Pedagogicznej i rodziców.

W roku szkolnym 2010/2011 w naszej szkole realizowane były projekty edukacyjne:
w klasie 1 i 2 z języka polskiego, w klasie 2 z Wiedzy o Społeczeństwie.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU
REALIZOWANEGO NA ZAJĘCIACH WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE W KLASIE II GIMNAZJUM
W ROKU SZKOLNYM 2010/2011
TEMAT PROJEKTU: „PATRIOTYZM – WCZORAJ I DZIŚ”

W październiku i listopadzie 2010 roku we wszystkich oddziałach klas II Publicznego Gimnazjum w Czańcu zrealizowany został projekt: „Patriotyzm – wczoraj i dziś”.

Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z metodą projektu, jego tematem, planowanymi działaniami i harmonogramem. Uczniowie pracowali w 12 grupach – po 4 w każdej klasie. Poszczególne grupy otrzymały zakres przewidzianych dla nich zadań:

grupa 1 – opracowanie słownika zawierającego nowe pojęcia z działu „Naród i państwo” oraz zestawu krzyżówek

grupa 2 – przeprowadzenie badania społeczności lokalnej nt. „Nasz patriotyzm”
grupa 3 – wykonanie galerii polskich patriotów
grupa 4 – przygotowanie posteru pt. „Mniejszości narodowe u nas”.

W dniu 29 listopada 2010 roku na lekcji wiedzy o społeczeństwie odbyła się prezentacja pracy poszczególnych grup na forum klasy.

Największym zaangażowaniem i pomysłowością wykazała się klasa IIc. We wszystkich jednak zespołach widać było wzrost zainteresowania i zaangażowania w miarę realizacji kolejnych etapów projektu. Uczniowie współpracowali ze sobą tak, aby stworzyć całość, wzajemnie sobie pomagali i dzielili się wrażeniai by praca całego zespołu została oceniona pozytywnie.

Realizacja projektu nie była dla uczniów czymś łatwym ale stanowiła pewne wyzwanie, któremu w zdecydowanej większości zodołali sprostać.

Projekt z języka polskiego

Projekty edukacyjne jako forma pracy grupowej pozwalają uczniom rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę oraz umiejętności, a także uczą współpracy w grupie i otwarcia na innych. Projekt z języka polskiego, nad którym pracowały klasy pierwsze i drugie w tym roku szkolnym, dotyczył starożytności.

W klasach pierwszych temat brzmiał: "
Powstanie świata oraz ludzi wg mitologii". Klasy drugie opracowały temat: "Świat i człowiek w oczach starożytnych filozofów". Opiekunowie projektów, Iwona Sklorz i Danuta Kasolik, koordynowały działania grup i czuwały nad realizacją całości projektu.

Pracę podzielono na cztery etapy:

* zbieranie informacji na wybrany przez grupę temat,
* selekcja i porządkowanie informacji,
* przygotowanie prezentacji,
* publiczna prezentacja efektów w formie plakatów, map mentalnych, scenek dramatycznych, filmów.

Projekt został przeprowadzony i zakończony zgodnie z planem. Cele osiągnięto, uczniowie poznali mitologie rożnych narodów oraz sylwetki oraz poglądy starożytnych filozofów, mogli je zanalizować i ocenić z perspektywy człowieka żyjącego w XXI wieku.
Praca wyzwoliła w nich entuzjazm, kreatywność i pomysłowość, byli usatysfakcjonowani efektami swoich działań.

Strona główna | Aktualności | Galeria | 50-cio lecie naszej szkoły | Dokumenty Szkoły | Wykaz podręczników | Gimnazjalna Liga Zadaniowa | Informacje Dyrektora Szkoły | Bezpieczeństwo, zdrowie, profilaktyka | Rekrutacja | Grono Pedagogiczne | Z życia Szkoły | Sukcesy naszych uczniów | Związek szkoły z Patronem | Biblioteka Szkolna | Świetlica szkolna | Pedagog Szkolny | Dobra praktyka | Kółko szachowe | Projekty edukacyjne | Akcje charytatywne | Nasza twórczość | Przyjaciele naszej szkoły | Ewaluacja wewnętrzna | Wzory druków obowiązujących w szkole | Mapa witryny