Szkolny ośrodek kariery

O szkole

Celem Doradztwa Edukacyjno – Zawodowego w ramach Szkolnego Ośrodka Kariery jest:
Przygotowanie młodzieży do świadomego wyboru kierunku dalszego kształcenia poprzez zmotywowanie uczniów do poznania siebie, rozwój osobowości oraz wskazanie źródeł informacji edukacyjno – zawodowych, niezbędnych do zaplanowania własnej ścieżki edukacyjno – zawodowej.

ZADANIA SZKOLNEGO SYSTEMU DORADZTWA EDUKACYJNO – ZAWODOWEGO:

1. Identyfikacja i określenie predyspozycji i zainteresowań.

2. Dokonanie samooceny własnych możliwości i cech osobowych w odniesieniu do przyszłej szkoły, zawodu.

3. Uświadomienie ważności wyboru zawodu w asprekcie zmian zachodzących na rynku pracy, wybór szkoły.

TREŚCI;

1. Uświadomienie uczniom własnych cech charakteru i osobowości.

2. Przeprowadzanie i analiza testów osobowościowych, ankiet, kwestionariuszy.

3. Zapoznanie uczniów z najważniejszymi aspektami wyboru szkoły.

4. Informowanie o zawodach przyszłości i zawodach deficytowych.

5. Informowanie o zasadach rekrutacji i ofercie edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych.

Zajęci z zakresu doradztwa edukacyjno – zawodowego zapewniają uczniom poznanie procesu podejmowania decyzji oraz uświadamiają konsekwencje podejmowanych wyborów.Umożliwiają zdobycie takich informacji na swój temat,które są podstawą do realistycznego planowania własnej drogi edukacyjno – zawodowej.